4 HAIR kaderníctvo Trnava, Zuzana Ščasná, Milada Podmanická, 4 HAIR dámske pánske kaderníctvo Trnava, kadernictvo Zuzka Trnava, Kadernictva Bratislava Trnava, dámske účesy Trnava, spoločenské účesy, svadobné účesy Trnava, strihanie umývanie vlasov Trnava, farbenie melírovanie ondulácia vlasov, fúkanie kulmovanie vlasov, Kaderníctvo kozmetika vizážistika líčenie Trnava, vlasová kozmetika, kadernictva tt, cenník učesov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rady

Čo je vlas  -  základné informácie

 

Vlas je v podstate zrohovatelá organická látka keratín. Z chemického hľadiska vlasy obsahujú uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, meď, zinok, jód, 20 rôznych druhov aminokyselin (cystein, cistyn, celin, glicyn ...), proteínov, lipidov (napr. cholesterín), a vodu (asi 12% hmotnosti vlasu). Vlas po chemickej stránke je pôvodne mäkká buničitá bielkovina hmota prekeratín, ktorá sa keratinizáciou alebo rohovatením mení na pevnú hmotu keratín.
V priemere majú na hlave najviac vlasov svetlovlasí ľudia (okolo 140.000), najmenej ryšaví (asi 80.000). Každý vlasový korienok má pritom v priebehu existencie postupne až 12 vlasov. Priemerná hrúbka vlasu je 42 – 95 mikrometrov. Muži majú vlasy najsilnejšie v zátylku, avšak ženské vlasy sú silnejšie ako mužské. Človek bez rozdielu pohlavia má pod pokožkou 2 až 5 miliónov vlasových vačkov. Počet a druh vačkov je daný už pri narodení. Vlas rastie približne 2 - 6 rokov a potom vypadne. Denne vypadne človeku asi 70 - 100 vlasov a to v prípade, že nemá s vlasmi žiadne problémy. Každý deň vlasy vyrastú o 0,2 - 0,45 mm.  

 

Rôzne zafarbenie vlasov je dané hlavne geneticky. Jedine tvar a vnútorná skladba melanínových zŕn rozhodujú o tom, či majú vlasy farbu tmavú alebo svetlú. Počet pigmentových zŕn ovplyvňuje len intenzitu sfarbenia. Človek samotný väčšinou kladie dôraz na spoločenskú funkciu vlasov - upravuje si účes, farbu a dĺžku vlasov.
Vlasy však plnia dôležitú funkciu i z pohľadu biológie. Až na niekoľko výnimiek sú prítomné vo forme srsti alebo chlpov u všetkých savcov a ich najdôležitejšou funkciou je termoregulácia či už v teplom alebo chladnom prostredí.
Padanie vlasov sa rozdeľuje na vratné (dočasné) a nevratné. Príčinami vratného vypadávania môže byť stres, tehotenstvo alebo napríklad nedostatok vitamínov. Nevratné vypadávanie vlasov je dôsledkom činnosti mužských hormónov testosterónu a dihydrotestosterónu. Pre obmedzenie vypadávania vlasov je dôležitá rada faktorov, hlavne dostatočné prekrvenie pokožky. Preto sa dá vypadávanie vlasov zmierniť napr. masážou hlavy. 

 

 

Webdesign by JKDesign  |  All rights reserved.

© Copyright 2019  |  Kaderníctvo 4 HAIR